Nauka gry w szachy dla początkujących

Czyli pierwsze kroki na drodze do szachowego mistrzostwa...

W niniejszym dziale publikuję artykuły mające na celu wyjaśnić podstawowe zasady gry w szachy oraz pomóc w opanowaniu szachowego abecadła.

Kurs składa się z ponumerowanych lekcji i stanowi kompletne źródło wiedzy przydatne na początkowym etapie nauki. Artykuły wyjaśniają zasady poruszania się bierek szachowych, opisują sposoby zakończenia partii szachów, pozwalają na sprawdzenie swoich umiejętności poprzez rozwiązanie zadań szachowych oraz ukazują tajniki zapisu szachowego i gry w turniejach.

Przerobienie wszystkich publikowanych artykułów umożliwi samodzielne i poprawne rozgrywanie partii szachowej. Opisywane zasady gry w szachy obowiązują na całym świecie i są zgodne z przepisami zamieszczonymi w Kodeksie Szachowym FIDE.

Artykuły szkoleniowe

Po zdobyciu należytej wiedzy oraz po rozwiązaniu opublikowanych zadań zachęcam do samodzielnej gry i zdobywania doświadczenia w potyczkach z prawdziwymi przeciwnikami. Należy pamiętać, że na tym etapie nauki, praktyka szachowa jest najważniejsza, a teoria stanowi jedynie jej uzupełnienie. Zachęcam również do podnoszenie swojego poziomu poprzez rozwiązywania zadań dostępnych na tej stronie.

Podstawowe zasady gry w szachy są jedynie wstępem do niezwykłej przygody związanej z tą piękna grą. Jeżeli ktoś złapie przysłowiowego bakcyla, ten nie będzie w stanie zrezygnować z tej gry do końca życia. Uważajcie więc!