Wstęp

Gra w Internecie cieszy się bardzo dużą popularnością. Na wielu serwerach można spotkać szachistów praktycznie w każdym wieku, jak i prezentujących zróżnicowany poziom gry. Gra w Sieci może być doskonałą zabawą jak i okazją do podnoszenia własnej siły i zdobywania doświadczenia.

Pasjonaci 64 pól mogą rywalizować przy wirtualnych szachownicach grając między sobą w czasie rzeczywistym (szachy online), jak i prowadzić długie pojedynki korzystając z możliwości gry korespondencyjnej.

Szachy korespondencyjne

Szachy korespondencyjne mają długą historię znacznie poprzedzającą powstanie Internetu. Pierwotnie przeciwnicy zapisywali posunięcia na kartkach i za pomocą poczty, telegrafu, lub w inny sposób przekazywali sobie informacje o następnym wykonanym ruchu. Rozwój Internetu umożliwił łatwiejszą komunikację i usprawnił dotychczasowe rozgrywki. Poczta elektroniczna stała się narzędziem gry, a koszty związane na przykład z kupnem znaczka przestały mieć znaczenie. Obecnie szachy online poszły jeszcze dalej i kłopotliwe wiadomości email (w których przeciwnicy sami musieli liczyć zużyty czas do namysłu i dbać o poprawność zapisu partii) zostały zastąpione przez serwery umożliwiające grę metodą podnieść-upuść. W ten sposób cały proces został zautomatyzowany i usprawniony. Oczywiście nadal możemy spotkać osoby preferujące tradycyjną metodę prowadzenia rozgrywki.

Jedną z cech partii korespondencyjnych jest ich wysoki poziom, gdyż większość osób do analizy używa programów grających z siłą szachowego arcymistrza. Oczywiście istnieją serwery na których gra przy użyciu programów szachowych jest zabroniona, a osoby próbujące podobnych zagrywek są namierzane i wyrzucane z turniejów. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że gra jedynie przy użyciu silnika szachowego nie pozwala na przekroczenie pewnej granicy rankingu osiągalnego jedynie dla osób, które swoją wiedzą i umiejętnościami są w stanie wzmocnić swoje krzemowe potwory. Autor tej strony od pewnego czasu gra na serwerze najstarszej internetowej organizacji zajmującej się grą korespondencyjną IECG i daje się zauważyć, że zaporowym rankingiem dla osób bezmyślnie używających programów jest ranking w granicach 2200-2250.

Granie partii korespondencyjnych jest doskonałym sposobem kształtowania własnego repertuaru debiutowego. Staje się także okazją do zgłębionych studiów nad szachową strategią. W odróżnieniu od serwerów gier, na których gramy w czasie rzeczywistym - szachy korespondencyjne nie uczą szybkiego podejmowania decyzji (takie zachowanie jest szybko karcone), a pozwalają na długie i dokładne przemyślenie każdego posunięcia. Osoby, które podejmą trud samodzielnego liczenia wariantów w szybkim czasie poprawią umiejętność analizy pozycji szachowych, przez co wzrośnie ich siła gry.

Polecane miejsca do gry korespondencyjnej

Należę do osób, które cenią sobie własne osiągnięcia i lubią szeroko pojętą rywalizację. Zwracam więc uwagę na wszelkie rankingi szachowe oraz prestiż organizacji w których grywam. Z tego też powodu miejscem gdzie zakotwiczyłem na dłużej jest LSS (lss.chess-server.net) - serwer najstarszej internetowej organizacji szachów korespondencyjnych - International Email Chess Group (www.iecg.org). Jest to organizacja prowadząca własny ranking dla szachów korespondencyjnych, oraz nadająca tytuły szachowe. Cyklicznie organizowane są również rozgrywki wyłaniające mistrza świata.

Niewątpliwą zaletą gry na LSS jest możliwość bezpłatnego udziału w automatycznie generowanych turniejach. Spora liczba graczy nie pozwala się nudzić. Ciekawą opcją jest możliwość rozgrywania dwuosobowych turniejów, w których równocześnie gramy z jednym przeciwnikiem dwie partie odwrotnymi kolorami.

Należy wspomnieć, że bez silnego programu, umiejętności analizy i mocnej bazy partii bardzo ciężko się wybić. Nie jest to więc opcja dla osób chcących grać samemu (edit: od 2009 roku istnieje możliwość gry w turniejach, w których zabronione jest korzystanie z programów szachowych; dodatkową atrakcją są turnieje w szachy Fischera).

W korespondencyjne szachy online możemy grać również na innych serwerach. Poniżej przedstawiam krótką listę takich stron:

Szachy online - gra na żywo

Najbardziej popularnym polskim serwerem gier online jest Kurnik (www.kurnik.pl). Jest to miejsce gdzie okrągłą dobę można spotkać kilkaset osób gotowych podjąć walkę przy szachownicy.

Dużym plusem jest niska komercjalizacja serwera. Brak opłat za grę i znikoma ilość reklam czyni z tej strony miejsce wyjątkowe. Dość surowa grafika i prosta obsługa pozwalają na szybką aklimatyzację i bezproblemowe przechodzenie między kolejnymi pokojami. Nie jest wymagana instalacja oprogramowania na komputerze. Wystarczy jedynie przeglądarka internetowa z zainstalowaną maszyną JAVA.

Serwer oferuje możliwość grania partii towarzyskich oraz partii rankingowych. Co jakiś czas organizowane są oficjalne turnieje. Istnieje również możliwość założenia własnego turnieju z wybraną przez nas liczbą partii i tempem gry.

Osobom początkującym (także tym zaawansowanym) - które chcą podnosić swoją siłę gry - polecam rozgrywanie partii z tempem nie mniejszym niż 15 minut na partię dla zawodnika. Szybsze tempo gry może doprowadzić do powstania złych nawyków.