"Knights of the South Bronx"

Recenzja filmu Okladka filmu Knights of the South Bronx

Historia pokazana w filmie przedstawia autentyczne wydarzenia jakie miały miejsce w jednej ze szkół Nowego Jorku. Fabuła filmu została zainspirowana biografią Davida MacEnulty, nauczyciela i pasjonaty gry w szachy zatrudnionego w Bronx Community Elementary School.

Główną rolę w filmie gra Ted Danson (jako Richard Mason). Rozpoczyna on pracę w nowej szkole i już pierwszego dnia styka się z trudnymi wychowankami. Problemy dzieciaków szybko stają się mu bliskie i wraz z biegiem czasu, coraz bardziej zagłębia się w ich sytuację.

"Szachowy" motyw filmu rozpoczyna się w momencie, gdy jeden z bohaterów, Jimmy, podczas ucieczki po nieudanej kradzieży, spotyka swojego nauczyciela grającego w parku w szachy. Zainspirowany wyczynem swojego wychowawcy (wygranie w symultanie kolejnych 14 partii) prosi o wskazówki dotyczące gry. Na drugi dzień Richard Mason przynosi ze sobą do pracy komplet szachów. Zafascynowani uczniowie odkrywają, że Królewska Gra może dać im szansę stania się kimś lepszym i bardziej wartościowym.

Ich pierwsze "szachowe przygody" kończą się niepowodzeniem. Prywatny turniej z zaprzyjaźnioną szkołą sprowadza dzieciaki na ziemię. Od tej pory ich praca ukierunkowana jest na podnoszenie swoich umiejętności i zdobywanie doświadczenia. Na przeszkodzie do osiągania sukcesów stają ich problemy rodzinne oraz brak budżetu na sprzęt i wyjazdy...

Knights of the South Bronx jest filmem, który ukazuje szachy nie jako zwykłą grę, ale jako narzędzie mogące zmienić mentalność i życie ludzkie. Pomimo dość prostej konwencji oraz schematycznej fabuły, film ogląda się nadzwyczaj dobrze. Sceny typowo "szachowe" nie powinny nudzić nawet największego szachowego laika. Zachęcam do obejrzenia.